Listwy przypodłogowe – ważny element wykończenia wnętrza. Rodzaje, listwy do malowania, montaż.

Każda posadzka wymaga wykończenia listwą przypodłogową. Dzisiaj na równi traktuje się zadania funkcjonalne i estetyczne listew. Jakie listwy przypodłogowe ochronią ścianę, a zarazem ozdobią wnętrze?

Urządzając wnętrza, coraz większą wagę przywiązujemy do detali. To one często indywidualizują aranżację, nadając jej niepowtarzalny styl. Takim elementem może być również listwa przypodłogowa, której wybór jest niemal tak samo istotny, jak materiałów posadzkowych i okładzin ściennych. Listwy przypodłogowe do paneli i innych rodzajów podłóg stały się niemal równorzędnym „bohaterem” wnętrz. Stało się to możliwe dzięki ich różnorodności funkcjonalnej oraz bogatemu wzornictwu. Jakie listwy przypodłogowe wybrać do naszego mieszkania?

listwy.png

Rola funkcjonalna listew przypodłogowych

Montaż listew przypodłogowych to konieczność. Przede wszystkim są one elementem służącym stabilizacji posadzki – zakrywają szczelinę dylatacyjną między ścianą a posadzką, co chroni ją przed wybrzuszaniem pod wpływem wilgoci.

Listwa to także element łączący podłogę ze ścianą, dlatego do jej zadań należy również ochrona ścian przed zabrudzeniami, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

W tej roli doskonale sprawdzą się wysokie listwy przypodłogowe. Standardem są te o szerokości w granicach 60-80 mm, a można też kupić takie, które mają 115, a nawet 240 mm

Równie istotna jest ich funkcja maskująca przewody instalacyjne – taki produkt to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli zależy nam na ukryciu kabli. Kupując listwy, zwróćmy uwagę na ich grubość – niekiedy bowiem może się okazać konieczne odsunięcie mebli od ścian na przykład na 15 mm. Jednak utworzenie takiej szczeliny może być postrzegane jako zaleta – gwarantuje bowiem, że mebel nie zarysuje ścian

Detal tworzący wnętrze, czyli design listew przypodłogowych

detale.png

Czasy, kiedy listwy podłogowe traktowano jedynie jako konieczny element funkcjonalny wykończenia posadzki, to już przeszłość. Nie obowiązuje również dzisiaj zasada dopasowywania listew do materiału posadzkowego. Zadaniem jest podkreślenie urody, a bardzo często także podwyższenie rangi materiału posadzkowego.

Szerokie listwy przypodłogowe

Niejednokrotnie stosuje się wręcz kontrastowe zestawienia materiałowe czy kolorystyczne. Bywa również, że to właśnie listwa przypodłogowa przykuwa swoim wzornictwem wzrok bardziej niż posadzka, a w tercecie podłoga-listwa-ściana przejmuje funkcję dominującą.

Taką rolę odgrywają szerokie listwy w stylu klasycznym często z ozdobną fazą, zaokrągloną górną krawędzią lub gzymsem zwieńczającym listwę. Wzrok przyciąga także ich kolor, szczególnie jeśli jest on kontrastujący z posadzką i ścianą jednocześnie – na przykład białe listwy cokołowe są mistrzami w podkreślaniu urody ścian i posadzek, to również dobry sposób na harmonijne połączenie różnorodnych kolorów, wzorów i faktur, które biel listwy uspokaja i podkreśla ich atuty

Wysokie listwy przypodłogowe

Nie do przecenienia są też optyczne efekty uzyskane dzięki użyciu listew odpowiedniej wysokości. Za ich sprawą możliwe jest podwyższenie lub obniżenie pomieszczenia, jego zmniejszenie lub dodanie przestronności.

Wysokie listwy z ozdobnym zwieńczeniem np. w stylu angielskim lepiej się sprawdzą we wnętrzach przestronnych i wysokich – w małych pomieszczeniach istnieje ryzyko, że zacieśnią i optycznie obniżą wnętrze.

Uważajmy też z ozdobnymi cokołami. Jeśli we wnętrzu jest wiele innych stylowych elementów o podobnym charakterze, listwy z bogatym frezowanym zwieńczeniem mogą dodatkowo wprowadzić wrażenie nadmiaru takich form.

W małych mieszkaniach można również zastosować wysokie listwy, ale powinny mieć wówczas one prostą, wręcz minimalistyczna formę – nawet wyeksponowane kolorem lub wysokością nie pomniejszą i nie obniżą pomieszczenia. Wysokie listwy w kolorze posadzki i wykonane z tego samego co ona materiału optycznie powiększą powierzchnię podłogi.

Materiały, wzory, wysokości, kolory listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe drewniane

drewno.png

Należą do najbardziej eleganckich i trwałych. Mogą być wykonane z litego drewna lub przetworzonego MDF. Produkty z litego drewna są doskonałym uzupełnieniem parkietów i innych posadzek drewnianych. Do najpopularniejszych należą dębowe, jesionowe oraz sosnowe. Najczęściej mają klasyczną prostą formę. Wygodnym rozwiązaniem są wyroby już wykończone, najczęściej lakierowane. Popularne wymiary w mm (długość, szerokość, grubość) to: 220 x 90 x 16; 250 x 40 x 20; 220 x 60 x 16

Listwy przypodłogowe z PVC

pcv.png

Są tanim i bardzo popularnym rozwiązaniem. To produkty bardzo uniwersalne, dostępne w wielu kolorach i dekorach odtwarzających modne drewno, np. bielony dąb. Należą do bardzo odpornych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Są idealne, jeśli chcemy uniknąć widoku przewodów elektrycznych, które nie zostały wpuszczone w ściany – wiele modeli listew ma wykonane otwory na przewody. Najczęściej mają długość 2500 mm, ich przykładowe szerokości wynoszą: 50, 55, 56, 66 mm.

Listwy przypodłogowe PS

ps.png

Do chętnie wybieranych należą także listwy przypodłogowe PS (polistyrenowe), które można malować na dowolnie wybrany kolor, ponadto można znaleźć produkty fazowane oraz z wyobloną górną krawędzią. To materiał bardzo przyjazny środowisku, odporny na wilgoć i odkształcenia. Ich atutem jest także łatwy i szybki montaż. Przykładowe wymiary: długość 2400 mm, szerokości: 60, 80, 90 mm.