­Podkład pod panele - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Niektóre źródła podają, że panele podłogowe można układać bez podkładu – teoretycznie w pewnych okolicznościach jest to możliwe, ale praktycznie nigdy się nie zaleca takiego postępowania. Podkłady pod panele, poza tym, że zapewniają izolację cieplną i akustyczną, przedłużają też żywotność samych paneli i zapobiegają ich uszkodzeniom. Nie warto więc zastanawiać się, czy podkładu użyć, ale z pewnością należy się zastanowić, jaki podkład będzie najlepszy.

Naturalne i syntetyczne – o co chodzi?

Panele podłogowe można układać zwykle na dowolnie wybranym rodzaju podkładu, a te ostatnie dzieli się na dwie grupy w zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane. Choć podział ten jest nieprecyzyjny, przyjął się dobrze i jest używany. Według tej klasyfikacji podkłady naturalne wykonane są z drewna i jego pochodnych, natomiast podkłady syntetyczne z innych materiałów. Podstawowa różnica jest taka, że podkłady naturalne kiepsko współgrają ze syntetycznymi podłożami – na nieprzepuszczalnych podłożach najlepiej układać podkłady syntetyczne.

Podkłady naturalne:

podklady.png

Podkład korkowy. Jest doskonałym izolatorem akustycznym i kiepsko przewodzi ciepło, więc znakomicie izoluje przed przechłodzeniem podłogi. Ponieważ jednak korkowe podkłady są dość ciężkie, produkuje się je jedynie w arkuszach o niewielkiej grubości (do 2 mm), a to oznacza, że podłoga posadzka musi być wykonana naprawdę starannie, aby nie dochodziło do odkształceń podkładu i paneli. Jest to jedno z najdroższych rozwiązań, ponieważ korkowe podkłady raczej nie kosztują mniej niż 8-9 złotych od metra. Niestety trwałość takich podkładów jest przeciętna i w miejscach intensywnie eksploatowanych się one nie sprawdzają.
Eko-płyta. W przeciwieństwie do korkowych podkładów są dość tanie (mniej więcej dwukrotnie tańsze niż najtańszy korek) i zdecydowanie grubsze (4-7 mm), dzięki czemu można je układać na niezbyt równej posadzce. Trochę gorzej niż korek, ale nadal całkiem nieźle absorbują drgania mechaniczne, więc dobrze wyciszają. Kłopotliwe jest samo układanie, ponieważ pod takim podkładem dobrze jest zastosować folię paraizolacyjną, gdyż płyta chłonie wodę, a poza tym trzeba zwrócić uwagę na to, aby łączenia płyt nie zbiegały się z łączeniami paneli. Należy także pamiętać o zaplanowaniu dylatacji.
Tektura karbowana lub papier falisty. Bardzo tanie materiały (od złotówki za metr) świetnie sprawdzające się przy ogrzewaniu podłogowym. Mają jednak niewielką grubość, więc nie mogą być stosowane nawet na minimalnie nierównym podłożu. Sprzedawane nie w arkuszach, ale w rolkach, są łatwiejsze w montażu. Nie są odporne na wilgoć i praktycznie wcale nie tłumią drgań mechanicznych. Poza podłogówką praktycznie się ich nie stosuje

Panele syntetyczne:

podklady2.png

Pianka pod panele. Najtańsza i ciesząca się w gruncie rzeczy nieuzasadnioną popularnością opcja. Cena od 2 złotych za metr jest zachęcająca, ale pianki w tej cenie szybko tracą swoje właściwości. Nawet jednak dobre jakościowo i grube cechują się średnią izolacyjnością termiczną i akustyczną oraz niewielka żywotność. Tego rodzaju podkłady mogą być stosowane wyłącznie na podłoża sztuczne, a w żadnym razie na drewno.
Podkłady polietylenowe. Zdecydowanie lepsze pod kątem użytkowym niż zwykła pianka, a w przypadku tych grubszych (do 8 mm) dodatkową zaletą będzie fakt, że taki podkład może zniwelować nawet 4-milimetrowe nierówności podłoża. Cena nie jest przesadnie wysoka, zwykle 5-9 złotych.
Podkłady polistyrenowe. W grupie produktów sztucznych to jedyne podkłady, które nadają się do ogrzewania podłogowego. Ponieważ jednak sam polistyren prawie ciepła nie przewodzi, podkłady takie mają wykonane otwory odprowadzające ciepło w górę. Nie jest to tak dobre przewodnictwo jak w przypadku podkładu papierowego, ale polistyren nie jest wrażliwy na wilgoć i lepiej tłumi hałas.

Przegląd możliwości: jaki podkład pod panele…

Jaki podkład pod panele winylowe, a jaki podkład pod panele laminowane? W praktyce podkład dobiera się bardziej pod kątem posadzki, a nie paneli. Większość paneli pokryta jest i tak warstwą sztuczną i zarówno w grupie podkładów naturalnych, jak i sztucznych, można znaleźć ciekawe rozwiązania. Tutaj kluczowym zagadnieniem będzie chropowatość podkładu, ale o konkretne produkty należy spytać dystrybutorów, ponieważ również panele mocno się różnią nawet w obrębie jednej grupy produktów.
Jaki podkład pod panele z ogrzewaniem podłogowym? Najczęściej stosowana opcja to podkłady z polistyrenu. Są wodoodporne, a dzięki dobrze rozmieszczonym otworom pozwalają na prawie bezstratny transfer ciepła do paneli. Jednak jako panele sztuczne nie mogą być stosowane na podłoża naturalne – w tym ostatnim przypadku stosuje się podkłady papierowe lub tekturowe.
Jaki podkład pod panele na OSB? Na pewno trzeba poruszać się w kręgu podkładów naturalnych. Odpada pianka i polietylen. Ze względu na niewielką trwałość najczęściej nie używa się korka, a papier i tektura są zbyt cienkie. To oznacza, że prawdopodobnie idealnym rozwiązaniem będzie podkład z eko-płyty, natomiast warto ten wybór rozważyć, ponieważ w niektórych miejscach niewielka trwałość korka nie będzie żadną przeszkodą, a można zyskać ciszę.
Jaki podkład pod panele quick-step? W tym przypadku stosuje się kilka typów dedykowanych podkładów w zależności od oczekiwanego efektu. Są do wyboru podkłady grubsze i cieńsze, lepiej lub gorzej izolujące akustycznie, natomiast wybór podyktowany jest nadal przede wszystkim sposobem wykończenia podłoża, a dopiero w drugiej kolejności innymi parametrami.
Jaki podkład pod panele na parkiet? Wiele zależy od wykończenia parkietu. Teoretycznie jako materiał naturalny, parkiet nadawałby się do obłożenia podkładami naturalnymi, np. eko-płytą lub korkiem, ponieważ jest dość równy. W praktyce jednak parkiety zabezpieczone są dobrze przed wilgocią, a jeśli stają się nieprzepuszczalne, to wówczas należy zastosować podkłady sztuczne, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – najpierw trzeba poznać specyfikę parkietu.